4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając wykładziny do hoteli

Co sprawia, że goście chętnie odwiedzają dany hotel? Czynników, które składają się na popularność obiektu noclegowego, jest wiele – począwszy od cen, przez lokalizację, na jakości obsługi kończąc. Niemniej istotny jest wystrój – to on decyduje o tym, w jaki sposób goście postrzegają hotel: czy jako eleganckie, luksusowe miejsce, czy też bardziej „budżetową” przestrzeń. Istotną rolę w sposobie urządzenia hotelu odgrywa pokrycie podłóg. Najczęściej jest to wykładzina hotelowa. Jak wybrać optymalną?

Wykładziny hotelowe łączą cechy wykładzin domowych oraz obiektowych. Dlaczego? Ponieważ z jednej strony muszą być wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu i dostosowane do dużego natężenia ruchu, a z drugiej powinny stwarzać przyjazną, komfortową atmosferę. Dlatego dobór odpowiedniego modelu nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Jak wybrać? Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.

Wykładzina hotelowa: ułóż ją tam, gdzie spełni funkcje praktyczne i wzbogaci wystrój

Pierwszą rzeczą, na którą zwraca uwagę gość po przybyciu do hotelu jest ogólna atmosfera miejsca. Liczy się pierwsze wrażenie – to, które wywrze na nim recepcja, a później – sam pokój. Po pierwsze więc pojawia się pytanie, czy wykładzina do hotelu sprawdzi się w każdej recepcji? Zasadniczo: tak. Odpowiednio dobrany do dużej przestrzeni hallu wzór (najlepiej neutralny i delikatny) ociepli przestrzeń i nada jej przyjaznego charakteru. Niemniej jednak, pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na jej ułożenie w przestrzeni recepcyjnej, powinieneś:

  • wybrać model o krótkim, dobrej jakości włosiu – gęstym, a jednocześnie odpornym na uszkodzenia,
  • zatroszczyć się o jej częste odkurzanie – w sezonie jesienno-zimowym nawet kilka razy w ciągu dnia,
  • zadbać o montaż specjalnych wycieraczek systemowych na wejściu do obiektu – tak, aby goście, zanim postawią pierwszy krok na wykładzinie, automatycznie oczyścili swoje obuwie z większości wilgoci, błota oraz innych zabrudzeń.

A co z pokojami hotelowymi? W obiektach od 3 gwiazdek wzwyż wykładziny do hotelu to obowiązkowy element aranżacji ich przestrzeni. Choć same kafelki są znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości, wprowadzą do pokoju „szpitalną” atmosferę, która nie sprzyja dobremu samopoczuciu gości. Wykładzina powinna więc zostać ułożona i w części salonowej, i przedpokojowej, i sypialnej. Jedyny wyjątek to oczywiście łazienka, gdzie stylowe kafle są jak najbardziej mile widziane.

Design, który oferują wykładziny do hotelu, ma znaczenie

Dobierając wykładziny hotelowe, koniecznie zwróć uwagę na design, który oferują. Czy wybrać zupełnie „gładkie” tkaniny, te o melanżowej struktury, a może we wzory? Rozważając design, weź pod uwagę:

  • wielkość powierzchni, jaką będzie pokrywała wykładzina hotelowa – im większa przestrzeń (np. hallu recepcyjnego) – tym bardziej neutralny wzór należy wybrać – w innym przypadku deseń może drażnić wzrok, rozpraszać uwagę i po prostu psuć nastrój;
  • przeznaczenie pomieszczenia – w pokojach hotelowych można pozwolić sobie na nieco bardziej ozdobne modele – np. z delikatnym deseniem lub subtelnym wzorem, który nada wnętrzom wyrazistości oraz ekskluzywnego charakteru,
  • kolorystykę ścian oraz mebli – ciemne wykładziny dobrze dopełnią jasne wnętrza, jaśniejsze zaś – dodadzą lekkości tym, w których ściany i meble są wykonane w bardziej intensywnych odcieniach;
  • aranżację ścian – jeśli zostały pokryte tapetami z wzorami, lepiej dopasują się do nich gładkie lub delikatnie melanżowe wzory, w przeciwnym wypadku można sobie pozwolić na bardziej ozdobne modele.

Wytrzymałość na natężenie ruchu to kluczowy czynnik

Tym, co różni wykładziny do hotelu od domowych, jest stopień ich odporności na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne oraz intensywną eksploatację. Zważywszy na to, że zarówno pokój hotelowy, jak i strefa recepcyjna czy też korytarze będą przemierzane każdego dnia setki razy przez gości w butach różnego typu (w tym tych na cienkim obcasie) – nie można pozwolić sobie na kompromisy jakościowe. Zły typ splotu, słabej klasy materiał wykonania czy nieodpowiednia gęstość zaowocuje szybkim powstaniem przetarć, a w efekcie – koniecznością wymiany wykładziny na nową. Lepiej zatem od razu zainwestować w dobrej klasy produkt, a tym sposobem zyskać podwójnie.

Marka wykładzin hotelowych jest istotna

Wybór odpowiedniej marki wykładzin hotelowych ma znaczenie przede wszystkim z uwagi na ich jakość oraz wytrzymałość. Sprawdzony producent jest najlepszą gwarancją, że wykładzina hotelowa sprosta wszystkim wymogom technicznym, a więc:

  • będzie odpowiednio odporna zarówno na uszkodzenia, jak i zabrudzenia – plamy powinno się z niej dać sprać, używając delikatnych detergentów o neutralnym zapachu – to zapobiegnie np. wyłączeniu pokoju z obiegu na długo oraz powstaniu nieprzyjemnej dla gości woni;
  • po zamontowaniu nie zbiegnie się, nie skurczy ani nie zdeformuje – przez długi czas będzie się prezentowała elegancko,
  • będzie wykonana z materiałów, które nie ulegają z łatwością blaknięciu.

Właśnie z tych względów firmy takie jak Jaan oferują wyłącznie produkty, które cieszą się powodzeniem wśród szerokiego grona klientów na świecie – marek takich jak Shaw, Dywilan czy Agnella.

Jak zatem wybrać idealną wykładzinę dywanową? Najlepiej – w porozumieniu ze specjalistami w tej branży i po przeanalizowaniu wielu możliwości. Od tego, jakie zostaną zamontowane, zależy ostateczny efekt aranżacyjny przestrzeni, a co za tym idzie – opinia gości o obiekcie hotelowym.