Jak wybrać wykładziny do przedszkoli?

Przedszkole to szczególny rodzaj przestrzeni publicznej. Miejsce, w którym dzieci spędzają wiele godzin na zabawie połączonej z nauką. Przestrzeń, która musi być przyjazna, budzić pozytywne emocje, a przede wszystkim – gwarantować bezpieczeństwo. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia aranżacja jego wnętrz. Nie chodzi wyłącznie o wykończenie ścian, oświetlenie czy dobór mebli oraz dodatków. Równie istotna jest podłoga. Najlepiej sprawdzi się na niej wykładzina. W jaki sposób wybrać odpowiednią? Oto kilka wskazówek.

Radosny, kolorowy design? A może coś bardziej stonowanego i delikatnego? Choć estetyka jest jednym z kluczowych elementów, podczas poszukiwania modelu idealnego warto przyjrzeć się przede wszystkim parametrom technicznym. Warto się więc przyjrzeć obu tym aspektom.

Wykładziny do przedszkola: im bardziej kolorowe, tym lepsze?

Jak zaaranżować sale przedszkolne? Te nowoczesne są przyjaznymi i „domowymi” przestrzeniami, które nastrajają pozytywnie i zachęcają do uśmiechu oraz zabawy. Wydawać by się więc mogło, że wyłącznie kolorowe i „radosne” wykończenie podłogi spisze się w aranżację wnętrza. I choć w wielu wypadkach to prawda, w rzeczywistości należy dopasować design wykładziny do przedszkoli do charakteru sali, w której się ona znajdzie, jak również do pozostałych elementów aranżacji.

Co to oznacza w praktyce?

  • Bogato zdobione wykładziny w żywych, intensywnych kolorach doskonale spiszą się przede wszystkim w bawialniach, a więc przestrzeniach, w których maluchy mają być aktywne – np. bawić się, ćwiczyć itp. Pasują jednak wyłącznie wówczas, gdy zgrywają się z kolorystyką ścian. Jeżeli na ścianach bawialni znajdują kolorowe rysunki – połączenie ich z równie wzorzystą wykładziną wprowadzi do przestrzeni niepotrzebny chaos. W efekcie przedszkolaki mogą łatwo tracić koncentrację czy też czuć się rozdrażnione. Obowiązuje więc zasada: „stonowane” ściany – kolorowa wykładzina; bogato zdobione ściany – subtelna, jednokolorowa wykładzina.
  • Do pomieszczeń, w których maluchy odpoczywają i relaksują się, warto wybrać stonowane i delikatne wzory wykładzin. Zamiast niepotrzebnej stymulacji, zapewnią tak potrzebne wyciszenie i wspomogą proces usypiania maluchów.
  • Neutralne kolory i subtelne wzory sprawdzą się dobrze również w przestrzeniach ogólnego użytku – np. w korytarzach czy strefie recepcji. Tu jednak warto dodatkowo zadbać o bardzo wysoki poziom odporności wykładziny na ścieranie się – im większe natężenie ruchu, tym istotniejsza wytrzymałość pokrycia podłogi.

Istotny jest jeszcze jeden aspekt – wielkość pomieszczenia, w którym zostanie zamontowana wykładzina. O ile w małych pomieszczeniach „melanżowe” wzory wykładziny mogą prezentować się atrakcyjnie, o tyle na dużych przestrzeniach efekt wizualny może być przytłaczający dla oczu. Dlatego przed wyborem konkretnego modelu wykładziny do przedszkola warto:

  • skonsultować się z ekspertem – np. doradcą firmy Jaan, który podpowie, jakie wzory wykładziny będą odpowiednie dla danej przestrzeni,
  • poprosić o próbki tkanin i sprawdzić, jak prezentują się w przestrzeni, którą będą zdobić.

Dywanowe wykładziny do przedszkoli, a może PCV?

Design to tylko jeden z aspektów, na który należy zwrócić uwagę, dobierając wykładziny do przedszkoli. Równie istotny, jeśli nie istotniejszy, jest typ wykładziny. Co mamy do wyboru? Najbardziej podstawowe rozróżnienie to to pomiędzy wykładzinami z PCV (i innych tworzyw sztucznych) a wykładzinami dywanowymi. Te drugie zdają się być znacznie lepszym rozwiązaniem, a powodów ku temu jest co najmniej kilka.

 

  • Wykładziny dywanowe zapewniają miękką i przyjazną powierzchnię – taką, po której maluchy mogą się poruszać nawet bez butów i na której będą mogły się bezpiecznie bawić.
  • Materiał, z którego wykonane są takie wykładziny do przedszkoli, dobrze amortyzuje ewentualne upadki, zmniejszając ryzyko obdarcia kolan i wystąpienia innych drobnych urazów.
  • Wykładziny dywanowe zapewniają wysoki komfort akustyczny – to istotne zarówno w przedszkolnej bawialni, jak i w strefie leżakowania. Wyciszenie podłogi sprawi, że środowisko stanie się bardziej przyjazne dla maluchów i ich opiekunów.
  • Tego typu wykładziny są również cieplejsze – dzieci bawiące się na podłodze nie będą więc narażone na wyziębienie.

Wytrzymałość i łatwość utrzymania w czystości mają znaczenie

Wybierając wykładziny do przedszkoli, warto również zwrócić uwagę na ich wytrzymałość. Z założenia mają przetrwać co najmniej kilka lat. Zważywszy zaś na intensywną eksploatację, która je czeka – muszą być odporne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne czy przetarcia.

Po drugie, istotna jest łatwość czyszczenia wykładzin. Powinny się dawać łatwo odkurzać – wpływ na to ma m.in. typ splotu oraz długość włosia. W przedszkolu najlepiej sprawdzą się wykładziny o średniej długości włosia – w bawialni i strefie leżakowania – oraz z krótkim włosiem w przestrzeniach ogólnodostępnych. Równie ważny jest sposób ich czyszczenia. W przedszkolach wykładziny powinny być podatne na działanie delikatnych detergentów, bo pozwoli łatwo i szybko czyścić je, gdy pojawią się plamy z jedzenia i inne typowe zabrudzenia.

Jeśli chcesz dobrać wykładzinę do przedszkola, skontaktuj się z ekspertami Jaan. Fachowa pomoc to najprostsza droga do dobrania idealnego pokrycia podłogi.