Wykładzina jako izolator

Poczucie ciepła, jakie daje wykładzina, to nie złudzenie. W odróżnieniu do innych rodzajów posadzki wykładzina właśnie zatrzymuje najwięcej ciepła w okresach obniżonej temperatury zewnętrznej.

Montaż wykładziny na całej powierzchni pomieszczenia (nie jako dywan) powoduje wzrost współczynnika oporu termicznego (R), co z kolei przekłada się na redukcję kosztów energii elektrycznej.

Wspomniany współczynnik oporu termicznego R określa zdolność produktu do powstrzymania strat cieplnych. Zatem im wyższa wartość współczynnika, tym lepsza izolacja produktu.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych przez 'Johns Manville Technical Center Thermal Labs’ wykazały, że zastosowanie wykładziny dywanowej i podkładu zdecydowanie podwyższa wartość współczynnika R w stosunku do pozostałych rodzajów posadzki.

Dla porównania:

  • wykładzina dywanowa vs posadzka drewniana: współczynnik R od 3 do 7 razy wyższy
  • wykładzina dywanowa vs panele podłogowe: współczynnik R 4 do 8 razy wyższy
  • wykładzina dywanowa vs ceramika podłogowa: współczynnik R 8 do 17 razy wyższy

Należy tutaj dodać, że wielkość oszczędności spowodowanych zastosowaniem wykładziny dywanowej zależy od wielu innych czynników. Wykładzina to tylko jeden z elementów wspomagających izolację domu czy pomieszczenia.

Poza tym, każdy pies wie, że wykładzina dywanowa jest fajniejsza od każdej innej podłogi.